19 Mayıs 2010 Çarşamba

Modanın Tarihi Iykk

Moda moda diye yakında kilodumuzu başımıza geçirecekler haberimiz olmayacak benden söylemesi.

Her neysee. Sözümü söyleyip kaçacağım. Yeni nesil çizer biçer keser dikerlere ithafen gelsin bu yazım.

Ben bir hayli küçükken yüksek bel pantolonlar modaydı, üstlerine de kısacık tshirtler falan giyerdi büyüklerim. Sonra devir değişti taytlar girdi hayatımıza. Taytların üstüne upuuuzun tshirtler giyilmeye popolar o tshirtlerin altına sığdırılamaya başlandı. Sonra devir biraz daha ilerledi ve vatkalardan kurtulduk. İyi de oldu hani vatkaların tarihin arka odalarına gömülmesi. Neydi o amerikan futbolcusu tipli hatunlar ıyy yani.

Neyse ispanyol paçalar vardı bir paça çevresi iki metre olan. Sokakları süpürmek için çöpçülere gereksinimin olmadığı zamanlardı... İspanyol paça pantolonlar oldukça işlevseldi anlayacağnız.

Neyse gel zaman git zaman, boyundan bağlamalı tshirtler geldi hayatımıza. Straplez diye bir şey peyda oldu, memeler özgürleşti. Sağdan soldan, olur olmaz zamanda pırtlayıverdiler. Milletin gözü gönlü bayram etti...

Sonra... Sonra moda kendini tekrarlamaya devam etti. Tekrar, tekrar aynı şeyler allanıp pullanıp tekrardan hayatımıza hücum ettiler. Tüketim çılgını gençliğimizse süratle tüketmeye devam etti. Farkını aramak şöyle dursun yakışıyor mu diye bakmaya zahmet bile etmediler.

Tarihin tekerrürü modayı da içine hapsetti. Yaratıcılık zıvanadan çıktı tangalar düşük bellerden çıktı. Kimilerinin ağzının suyu aktı. :Kimilerine birileri teşhirci damgası bastı. Elalem boş durmadı devamlı saçmaladı.

Aha da en basit örneğiyle kıçınızın çatalına özel yapışkanlar :) görün diye yükliyim şuracığa :D

Üst fotoğrafa bakın pilisss.
Yorum Gönder