19 Ekim 2010 Salı

Aşk Ve Kurallar

Birinci Kural: Sen sen ol, aşkı arama! Aşktan daha mühim şeyler var hayatta!

İkinci Kural: Hak yolunda ilerlemek yürek işidir, akıl işi değil.Kılavuzun daima yüreğin olsun, omzun üstündeki kafan değil. Nefesini bilenlerden ol, silenlerden değil!

Üçüncü Kural: Kuran dört seviyede okunabilir. İlk seviye zahiri manadır. Sonraki batıni mana. Üçüncü batıninin batınisidir. Dördüncü seviye o kadar derindir ki kelimeler kelimeler kifayetsiz kalır tarfi etmeye.

Dördüncü Kural:  Kainattaki her zerredeAllah’ın sıfatılarını bulabilirsin, çünkü O, camide, mescitte,kilisede, havrada değil, her an her yerdedir. Allah’ı görüp yaşayan olmadığı gibi, O’nu görüp ölen deyoktur. Kim O’nu bulursa sonsuza dek O’nda kalır!

Beşinci Kural: Aklın kimyası ile şkın kimyası başkadır. Akıl temkinlidir. Korka korka atar adımlarını. “aman sakın ” diye tembihler kendini. Halbuki aşk öyle mi? Onun tek dediği: “bırak kendini, ko gitsin.”

Akıl kolay kolay yıkılmaz. Aşk ise kendini yıpratır, harap düşer. Halbuki hazineler ve defineler yıkıntılar arasında olur. Ne varsa harap bir kalpte var!

Altıncı Kural: Şu dünyadaki çatışma, önyargı ve husumetlerin çoğu dilden kaynaklanır. Sen sen ol, kelimelere fazla takılma. Aşk diyarında dil zaten hükmünü yitirir. Aşık dilsiz olur!

Yedini Kural: Şu hayatta tek başına inzivada kalarak, sadece kendi sesinin yankısını duyarak, hakikati keşfedemezsin. Kendini ancak başka bir insanın aynasında tam olarak görebilirsin!

Sekizindi Kural:Başına ne gelirse gelsin, karamsarlığa kapılma. Bütün kapılar kapans abile, sonunda O sana kimsenin bilmediği bir patika açar. Sen şu anda göremesen de, dar geçitler ardında nice cennet bahçeleri var. Şükret! İstediğini elde edince şükretmek kolaydır. Sufi, dileği gerçeklemediğinde bile şükredebilendir.

Dokuzuncu Kural:Sabretmek öylece durup beklemek değil, ileri görüşlü olmak demektir.Sabır nedir? Dikene bakıp gülü, geceye bakıp gündüzü tahayyül edebilmektir. Allah aşıkları sabrı gülbeşeker gibi tatlı emer, hazmeder. Ve bilirler ki, gökteki ayın hilalden dolunaya varması için zaman gerekir.

Onuncu kural: Ne yöne gidersen git, –Doğu , Batı, Kuzey ya da Güney- çıktığın her yolculuğu içine doğru bir seyehat olarak düşün! Kendi içine yolculuk eden kişi, sonunda arzı dolaşır!

Bu yazıda sadece on kurala yer verdim. Umarım keyifle okumuşsunuzdur. Sevgiler.

NOT: Elif Şafak- AŞK’tan alıntıdır.

4 yorum :

Anken Stein ©8ex-en8 dedi ki...

aşk ne..?

leithygurumi dedi ki...

yazıyı oku da yorum yap beeeee :D

kiz sidika dedi ki...

Güzel kitaptı aşk...Alıntısı da güzel:)

bevren dedi ki...

Yanılmıyorsam 40 kuraldı kitapta bahsedilen. Ne kadar dikkatli(!) bir okuyucuyum ki 6. kurala kadar anlayamadım bu kuralları daha önceden okuduğumu.
Bu kuralları hatırlamamı sağladığın için teşekkürler :)