27 Nisan 2012 Cuma

Zorunlu Seçmeli

Okuduğum okulda bir sistem var. Önümüze üç tane seçmeli ders adı koyuluyor kayıtlanma işleminde ancak seçeceğimiz dersler önceden mail yoluyla bize iletiliyor. Buna da alttan dikteyle ZORUNLU SEÇMELİ DERS diyorlar. Seçmeli kısmı sadece lafta kalıyor yani...

Gelelim bugün CNN Türk'te okuduğum habere:

Ankara’da okullara dağıtılan formlarda velilerden ‘Kur'an- ı Kerim’, ‘Hazreti Peygamberimizin hayatı’ ve ‘Kur'an-ı Kerim ve Hazreti Peygamberimizin hayatı’ dersleri arasında tercih yapmaları isteniyor. Şıklarda ‘Kararsızım’ seçeneği var ama ‘İstemiyorum’ seçeneği yok. Formlarda veli ve öğrencilerin isimlerine de yer verilmesi ise velilerde ‘fişleniyoruz’ endişesine yol açıyor.

Seçmeli Kur'an ve Peygamber’in yaşamı dersleriyle ilgili uygulama henüz başlamadan, dersler adeta “zorunlu” hale geldi. 

Ankara’nın Pursaklar ilçesinde okullara dağıtılan formlarda veli ve öğrencilerden “Kur'an-ı Kerim”, “Hazreti Peygamberimizin hayatı”, “Kur'an-ı Kerim ve Hazreti Peygamberimizin hayatı” ile “Kararsızım” seçeneklerinden birini işaretlemeleri istendi. Buna karşın “İstemiyorum” şıkkı, seçenekler arasında yer almadı. 

Kamuoyunda yoğun tartışmaların ardından yürürlüğe giren 4+4+4 yasasının ardından seçmeli ders olarak müfredata giren “Kuran” ve “Peygamberin hayatı” dersleri, uygulamanın başlamasına aylar olmasına karşın okulların en önemli gündem maddelerinden birisi haline geldi. 

Ankara’daki ilköğretim okullarının bazılarında şimdiden “seçmeli formu” dağıtılmaya başlandı. Bu kapsamda, Ankara Pursaklar İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından okullarda velilere dağıtılan formlarda bu iki derse ilişkin 4 seçenek sunuldu. Formda velilerden “Kur'an-ı Kerim”, “Hazreti Peygamberimizin hayatı”, “Kur'an-ı Kerim ve Hazreti Peygamberimizin hayatı” ile “Kararsızım” şıklarından birini işaretlemeleri istendi. 

Formda “İstemiyorum” seçeneğinin yer almaması ise bu dersleri çocuklarına aldırmak istemeyen velilerin “üzerimizde psikolojik baskı oluşturuyor” eleştirilerine yol açtı.

Pursaklak Milli Eğitim Müdürlüğü Şube Müdürü Ali Özen, uygulamayla ilgili sorularımızı yanıtlarken, “Biliyorsunuz bu yasa çıktı. Biz burada gelecek yıl için birden zor durumda kalmamak amacıyla kaç öğretmene ihtiyacımız var, nasıl zorluklar çıkar, nasıl tedbirler alırız diye böyle bir çalışma yaptık” dedi. Formlarda isim talep etmediklerini, ancak bazı velilerin ya da öğrencilerin isimlerini yazmış olabileceklerini ifade eden Özen, “Diğer seçmeli dersler için de böyle bir uygulama yapıyor musunuz” sorusuna ise “Onlarla ilgili kararı okul müdürleri veriyor. Onlarla ilgili bir form dağıtmıyoruz” yanıtını verdi.

Form değil, fişleme!

Özen’in “formlarda isim istemedik” açıklamasına karşın dağıtılan anket formlarında öğrenci ve velilerin isimleri de isteniyor. Formun alt köşesinde, “Öğrencinin adı, sınıfı ve numarası” ile “velinin adı, soyadı ve imzası” talep ediliyor.

Haberi sitesinden okumak isterseniz de işte link:

http://www.cnnturk.com/2012/guncel/04/27/hayir.sikki.olmayan.secmeli.ders/658851.0/index.html


Yorum sizin...2 yorum :

Anonim dedi ki...

‘Kur'an- ı Kerim’, ‘Hazreti Peygamberimizin hayatı’ ve ‘Kur'an-ı Kerim ve Hazreti Peygamberimizin hayatı’ derslerinin seçmeli olarak konulması desteklediğim bir uygulama ama gel gör ki bunu bile bceremiyorlar.İlla ki böyle sorunlar çıkıyor.Zaten adı üstünde SEÇMELİ sunarsın isteyen seçer istemeyen seçmez...Sonra bunu bile beceremeyen insalardan Kuran ı Kerim öğretmesini bekle....

Unknown dedi ki...

ilk olrak haber diline eleştiri yapmalıyım.. adamlar aynı cümeleleri değişik bağlaçlarla 5 kere yazarak bir haber metni uyduruyorlar. Bu anlayışa ifrit oluyorum. Ben salak mıyım, aynı cümleyi iki kere okumak bile delirtirken burada en azından 5 kere yazmışlar..

Ayrıca en güldüğüm de seçeneklerin ne kadar çok olduğu.. Yani ranj o kadar geniş tutulmuş ki, ya Hz. Muhammedin hayatı, ya Kuranı Kerim ya da ikisi birden.. Başka seçeneğe ihtiyaç yok zaten.. Müslüman ülkede eğitim bu kadar yeterlidir.. ötesi aydınlanmayı çağrıştırır alimallah..