27 Mayıs 2012 Pazar

Kürtaj Karşıtlığıİzleyin bakalım düşüncelerinizde neler olacak...

George Carlin: Kürtaj Karşıtlığı - Türkçe Altyazılı

9 yorum :

Bikomoko dedi ki...

tesekurler daha once bu vidyoyu gormemistim...

Özgür dedi ki...

Tespitler ve yorumlar çok güzel. Taşı tam gediğine koyacak şekilde. Ama kürtaj konusunda bende biraz dar görüşlüyüm. Şöyle düşünüyorum mesela zamanında bizim ailemizde kürtaj yaptırsaydı mesela, şu anda biz olmayacaktık. Tamam benim açımdan çok iyi olurdu memnun olurdum ama böyle düşünmeyenlerde var. Yaşamayı sevenler de var.
Bir anlık zevkimizin kurbanının fetuslar olmasını istemiyorsak doğum kontrol yöntemleri de var.

Ama bu kürtajın yasaklanmasını desteklediğim anlamına gelmiyor. Çünkü mecburen kürtaj yaptırmak zorunda olanlar da var.

Bir anlık zevkin suçlusu bebekler olmamalı. Her sevişmenin sonucu hamilelik olsun demiyorum ama doğum kontrolü gibi bir alternatifte unutulmasın.

Kürtaj olayını ortaya atıp toplumun dikkatini buraya çekme amacı da unutulmasın. Cezaevlerinde yıllardır yatan bir zamanların fetusları. Ergenekoncu denilen fetuslar da unutulmasın.
Deniz feneri fetusları da unutulmasın.
Bir de Fetoşlar var onlar da unutulmasın.

Özgür dedi ki...
Bu yorum yazar tarafından kaldırıldı.
Cessie dedi ki...

Carlin'i severim ve denk geldikçe videolarını izlerim.
Paylaştığın için teşekkürler, çok keyifliydi.

leithygurumi dedi ki...

Biildiğim tek şey kadın bedeni üzerinden sürekli olarak siyaset yapıldığı...

Deli oluyorum ya politik bir insanın çıkıp da işiyle zerre alakalı olmayan bir konu hakkında ahkam kesmesine... Bu sadece bilinçsiz insanların ona ayak uydurmasına neden oluyor.

O da yetmez gibi bu ayak uyduran kesim yüzünden dolusuyla kadın hayatı tehlikeye girecek.

Ne gerek var sezeryana doğur adam akıllı denecek.

Ha kürtaja gelecek olursak ki bu konu da kişiden kişiye değişecek bir bakış açısı içeriyor.

Konuda zorunlu durumların varlığı ve ya yokluğu zerre farketmeden ilk önce bu kararı verecek kişi kadındır. Ama bizim ülkemizde kadının bedeni namusun simgesi, bekaretin simgesi, temizliğin simgesi, islamiyetin simgesi, politikanın bahanesi, inançların şahanesi olarak gösterilmeye çalışıldığından kadının kendi bedeni üzerinde neredeyse hak iddia etmeye hakkı yok gibi duruyor.

Yazık cidden çok yazık.

Sadece düşünüyorum da bu beden benim. Bu bedenle ilgili tüm kararları ben veririm.

Sis dedi ki...

Dünya sağlık örgütü ( WHO ) istatistikleri der ki kürtajın yasak olduğu ülkelerde kürtaj yaptıran kadın sayısı azalmaz. Sadece ölen kadın sayısı artar.
Ülkemizde kürtaj 1983 yılında yasallaştı. Sanırım hem blog sahibesinin hem de çoğu izleyicisinin yaşları 1983 öncesinde cinsellik yaşayacak tevellütte değildir. O yıllarda cinsel yaşamı olan ve evli olmayan bir genç kadın olduğunuzu düşünün. Doğum kontrol araçlarına ulaşabilmeniz-satın alabilmeniz bile hayalken bir de üzerine hamile kaldığınız için yasal olmayan yöntemlerle kürtaj yaptırmaya çalıştığınızı düşünün. Üzerinize asılan yafta emin olun cinsel yaşamı olan bekar kadın yaftası değildi. Tekrar o günlere döndürülmek isteniyor kadın kısmı. Ve buna karşı çıkmak, engellemeye çalışmak en başta bunu geçmişte yaşamış olan kadın toplumuna, ardından da özgürlüklerinin ve bedeni hakkaniyetinin elinden alınmasını istemeyen kadınlara düşüyor. Bugün her sağlık ocağında dahi yaş,medeni durum vs bakılmaksızın isteyen her kadın gebelik kontrol uygulaması ( hap,spiral,hormon bandı vs ) yaptırabilirken 1983 öncesinde eczaneden doğum kontrol hapı alabilmek için bile evli nüfus cüzdanı gösterilmesi gerekiyordu. Şimdi düşünün, bu kürtaj yasaklamaya çalışan zihniyetin sizce bir sonraki adımı o 1983 öncesi uygulamalara dönmek olmaz mı?

Hüff uzun yazmışım :) Neyse bir sonraki postta dendiği gibi kadının ne namusu ne bacak arası kamusal alan değildir.

leithygurumi dedi ki...

Var ya bitanesin sen bitaneee :)

Direk hislerime tercüman oldun.

Yazdıklarını yeni postuma eklesem sorun olmaz umarım.

Sis dedi ki...

Yok canım niye sorun olsun.

leithygurumi dedi ki...

Ekledim gitti, teşekkürler :)