21 Ocak 2014 Salı

Eşcinselliğin Hastalık Olduğuna İnananların Hala Var Olması...

Birce Bora, Londra'dan hamilelerle ilgili bir yazı yazmış. Yazısının temelinde sigara, alkol gibi zararlı alışkanlıkları bırakmadan hamilelik hayatına devam eden kadınların olması gerekirken, konu çok daha farklı yönlere kayıyor.

Bilinen bir gerçek var ki zararlı alışkanlıklar bebeğin gelişimsel sürecinde gerilemeye, eksik doğumlara ve hatta zeka geriliğine neden olduğu gibi düşük doğumlara da neden oluyor. Bunlar bilimsel olarak da kanıtlanmış şeyler. Fakat bugüne kadar hiçbir makalede, hiçbir araştırmada bu zararlı alışkanlıkların cinsel yönelimi etkilediğiyle ilgili bir yazıyla karşılaşmadım.

Ayrıca bu zararlı alışkanlıklar bebeğin cinsel yönelimini etkiliyorsa, doğum sonrası durumlarda da çevresel faktörlerin bebeğin cinsel yönelimini etkilemesi gerek. Bu güne kadar zararlı alışkanlıklar yüzünden gay, biseksüel ya da lezbiyen olan kimseyi görmedim ben?

Bilimle bağdaştıramıyorum böyle şeyleri. Kaldı ki bir de profesör adı belirtilmiş. Merak ettiğim nokta bu profesör bu kitabı yazarken neleri baz aldı? Denek kitlesi nerede? Kaç kişi üzerinde analiz yaptı? Sonuçları içeren bilimsel makalelerin varlığından emin miyiz? Kitap yazım aşamasında satışların fazla olması mı önemsendi yoksa gerçekten kişileri bilgilendirmek mi amaçlandı? Milyon tane farklı soru üretebilirim bu haberle ilgili.

Toplum gayliği, biseksüelliği, lezbiyenliği hastalık olarak görmezken, bu durum yasalaştırılmaya dahi çalışılırken böyle haberler toplumu yanlış bir şekilde bilgilendiriyor.

Gazetecilik topluma sadece var olan bilgiyi aktarmak değil benim gözümde. Gazetecilik en doğru bilgiye ulaşmak ve bunu halka aktarmaktır. Aslı, astarı olmayan haberlerle kişilerin ötekileştirilmesine, toplumdan dışlanmasına neden oluyor bu tarz haberler. Köşe yazarları biraz daha duyarlı olsa, sadece aktarım yapmak yerine bilgiyi gerçek mi diye analiz ettikten sonra yayınlasa daha güzel olmaz mıydı?

Bilimsellikten uzak, bir kaç kişinin unvanı prof diye her dediğini ortaya dökmek akıl kârı gelmiyor bana. Hem bireylerin tepkisini çekersiniz, hem de yaptığınız işe güven sarsılır.

Günümüzde geldiğimiz noktaya bakın... Hala ama hala gaylik ve daha niceleri anormal karşılanırken kadın ve erkek normal kabul görüyor. Atın şunları aklınızdan. Daha fazla sayıdasınız diye normal olanı anormal kabul ettiremezsiniz kimseye!

Haberi okumak isteyenlere blogun içinden gelen link:

http://www.hurriyet.com.tr/saglik-yasam/25606290.asp

Hiç yorum yok :