12 Mart 2014 Çarşamba

Alevi ya da Polis

Alevi olduğu için bazı kişiler laf etti… Bir insanın, minnacık bir canın yok olup gittiği unutuldu sadece aleviliğe odaklanıldı. Alevi olan kötüydü bazılarının fikrince… 
Bir polis öldü… İnsan olduğu unutuldu sadece mesleğine odaklanıldı. Polis olan herkes kötüydü bazılarının fikrince… 
İki ucu boklu değnek değil mi? 
Alevi olanlar kötü, polis olanlar kötü… Nerede kaldı insanlığımız? Nerede kaldı vicdanımız? Neden sadece ölenin bir insan olduğunu, bir canın heba olduğunu göremeyecek kadar nefretle dolduk? 
Farkında mısınız aynı sıraları paylaştığımız arkadaşlarımızın hiç dinini sormadık biz. Arkadaş olurken kimsenin mesleğini önemsemedik. Karakterine baktık hep. İnsanlar iyidir ya da kötüdür. Kötü olan insandır, iyi olan yine insandır.
Bir meslek gurubunu iyi ya da kötü diye ayrıştıramazsınız ya da bir dine inanan kesimi iyi ya da kötü diye sınıflayamazsınız. O dine inanan kişilerin içindeki bazı kişiler kötüdür. O mesleği icraa edenlerin içindeki bazı kişiler kötüdür.
Bizi biz yapan vicdanımıza elimizi koyup da biraz da olsa düşünsek ölenin insan olduğunu bir fark etsek… Belki de bunca acı olay gerçekleşmeyecek. 
Berkin öldü… Berkin için yapılan eylemlerde bir polis öldü. Her ikisinin de ailesi vardı. İkisinin de daha yaşayacak hayatı, gerçekleşecek hayalleri… 
Neyse siz bana bu kadar hümanistliğin de lüzumu yok diyebilirsiniz ama ben böyle düşünüyorum. Olan cana oluyor. Ardında türlü oyunlar dönüyor. Olan halka oluyor. Ardında türlü oyunlar dönüyor. Olayın başlangıcı belliyken sonu bambaşka boyut alıyor. Maşa oldu hayatlar farkında değil misiniz?!

Hiç yorum yok :