18 Ağustos 2014 Pazartesi

Saksı Olmanın Faydaları

 Filmi dün izlemeye başlamıştım fakat işim çıkınca filmi yarıda kesmek zorunda kaldım. 

Bugün yarım kaldığım yerden filmi izlemeye devam ettim. 

Tanıtım görselinden de anlaşılacağı üzre film bir gençlik filmi. Birçok izleyici başlangıçta bayık bir ergenlik sinemasıyla karşılaşacağını sanacaktır ama film tam anlamıyla bir hayat dersi veriyor izleyiciye.

Homofobiyle ilgili filmde yer yer birçok vurgu yapılmış ve bu konuya dikkat çekilmiş. Tam ayrıntılı işlenmese de eşcinsel insanların ne kadar çok dışlandığı filmde gözler önüne serilmiş. Birçok filme göre bu bile başlı başına büyük bir şey.

Sonrasında geçmişte yaşanılan kötü şeylerin geleceği nasıl da mahvettiği anlatılmış. Eğer ki bir yerde büyük bir sorun varsa ve o sorun hiç yokmuşçasına hayata devam edilmeye çalışılıyorsa, er ya da geç o sorunla yüzleşmeden hayatımıza devam edemeyeceğimiz de vurgulanmış filmde. Yani korkularınızla, yaşanmışlıklarınızla yüzleşmek ve kendinizi olduğunuz gibi kabul etmek zorundasınız. Eğer ki siz kendinizi olduğunuz gibi kabul ederseniz, çevrenizdekiler de sizi olduğunuz gibi kabullenecektirin filmde altı çizilmiş.

Lise öğrencilerinden beklenilmeyecek olgunlukta cümlelerle bezenmiş bu harika filmi kesinlikle izlemenizi tavsiye ederim. 

Hatta neden izlemeniz gerektiğini de bir örnekle açıklamak isterim:


"Hak ettiğimizi sandığımız aşkı kabul ederiz."

"Ayağa kalkıyorsun ve binalardaki ışıkları görüyorsun ve her şey içini hayranlıkla dolduruyor. 

Ve o yolda, dünyada en çok sevdiğin insanlarla birlikte o şarkıyı dinliyorsun. İşte o anda, yemin ederim biz sonsuzuz."

Hangimiz hayatımızda ben daha iyilerine layığım diyebiliyor ki? Hep bundan daha iyisini bulamam diyerek yolumuza devam etmiyor muyuz?

Ya elimizdekiler hak ettiğimizden çok çok çok daha azıysa?


2 yorum :

Unknown dedi ki...

hmmm dikkatimi çekmedi değil aslında :)))
banada beklerim www.kiriksemsiye.blogspot.com
sevgiler

leithygurumi dedi ki...

Takipteyim. Sevgiler :)