12 Temmuz 2015 Pazar

Little Pink Sheep Pattern / Küçük Pembe Koyun Yastık Yapılışı-Tarifi

Facebookta bir grupta görmüştüm bu yastık koyun tarifini. Tarif de açıkçası elimde var. Sağ olsun yapan arkadaş kırmadı türkçeye çevirdiği tarifi bana da verdi. 
Ama ben ne yaptım? O tarif elimdeyken ben o tarife uymadan arkadaşın yaptığı koyuna baka baka koyunun daha büyük halini ördüm kendi çapımda.

Bir kere ben pembeden vazgeçemiyorum. Konu oyuncaklar ve buna benzer şeyler olunca aklıma hem şeker pembe geliyor. Bu yüzden koyunu da şeker pembe yaptım. Hatta o kadar şeker ki pamuk şeker gibi bir yastığım var artık.

Tarifi yaparken çektiğim görsellerle anlatmaya çalışacağım.  Başlangıcı koyunun gövdesini bir dikdörtgen örerek yaptım.


Ördüğüm dikdörtgeni ortadan ikiye katladığımda gövdeyi tamamlamış oldum.

Sonrasında da kafayı örmeye başladım.
6 sık iğne ile başladım, arttıra arttıra 12-18-24-30-36-42ye kadar gittim. 42den iki sıra kadar ördüm. Sonrasında azaltarak 30 sık iğneye kadar sırasıyla 36-30 olarak ilerledim. yukarıdaki fotoğrafta gözüken bel gibi kısmı elde ettim. 

Sonra yine sık iğneleri arttırmaya başladım ve 30-36-42-54 şeklinde arttırma yaptım. 54ü iki sıra örüp sonrasında bir sık iğne bir arttır diyerek 54ü 81 sık iğne yaptım.

81 sık iğneyi de dört beş sıra kafama göre ördükten sonra pembe tiftik ipimle kafanın devamını sayısız şekilde yuvarlak olacak şekilde ördüm. Örgüyü kapatmadan önce de 10mmlik gözlerimi koyunumun yüzünü düzgün ortalayacak şekilde yerleştirdim.


Gözleri yerleştirdikten sonra da ağzını yapmak için siyah iplikle işleme yaptım. 

Bütün bunları bitirdikten sonra da ayakları örmeye geçtim. 


Ayakları 6 sık iğne başlayarak 42ye kadar ördüm. Yine arttırma şeklim 6-12-18-24-30-36 şeklinde gitti. 36ya geldiğimde 36dan beş sıra ördüm. Sonrasında azaltarak 24e kadar düştüm. Azaltma işlemim de 36-30-24 şeklinde oldu.

24 sık iğneyi elde edince de 24 sayısıyla yedi sıra ördüm ki hafif bir bacak görünümü elde edebileyim. 

Bacakların içini de doldurduktan sonra aşağıdaki şekilde kapatma işlemini yaptım.

Ha ne olur ne olmaz belirteyim. Bacak sayımız dört :)Daha sonra kulak örme işlemine geçtim. Öreceğiniz kulak sayısı da iki :)

Kulakları 16 zincir ile başladım. Döne döne zincirin üzerine ördüm. Tam uç noktalarda da bir yere üç kez batarak arttırma yaptım ki kulak kıvrılmasın. Açıkçası nasıl kulak yaptığımı soracak olursanız, kafama göre yaptım diyebilirim. Sayı tutmadım. 

Sadece iki kulağın birbirine eşit olmasına dikkat ettim.


Başa kulakları da sabitledikten sonra son iş olarak geriye minnacık bir kuyruk örmek kaldı.

Kuyruğu da tiftik ipimle yarım dünya gibi ördüm. İçini doldurdum ve dikmek için de bir miktar ip bıraktım. Kapama yapmadım tamamen örgüyü.

Ve sonuç olarak da şu şirin yastık koyunu elde ettim.

Umarım tarifim faydalı olur sizlere :)


Hiç yorum yok :